Blogunteer.ro

Împreună spunem povestea voluntariatului din România!

bookmark bookmark
Blogunteer On November - 12 - 2013

A trecut ceva vreme de la ultima noastră campanie de recrutare şi ne-am gândit că sunt atât de multe de povestit despre voluntariatul din România, încât avem nevoie de o echipă mult mai mare. Dat fiind că acest sector a cunoscut o dezvoltare semnificativă în anul 2013, marcată în special de proiectul de lege ce urmăreşte recunoaşterea voluntariatului ca experienţă profesională, Blogunteer este în căutarea unor tineri pasionaţi de a spune poveşti. Ţinând cont de faptul că la ultima numărătoare oficială realizată (Eurobarometru, 2010), în România existau în jur de 4,4 milioane de voluntari, socotim că sunt cel puţin atâtea poveşti de spus pentru publicul larg.

 Teasing

Cei care îşi doresc să facă parte din echipa noastră, trebuie să îndeplinească două criterii esenţiale:

 • Să fie îndrăgostiţi de tot ceea ce înseamnă voluntariat;
 • Să aibă abilităţi de scris apropiate de zona jurnalismului/blogging-ului.

Desigur că este important ca persoanele respective să se înţeleagă nemaipomenit de bine cu limba română, să aibă tragere de inimă pentru partea de documentare şi să aloce între 6 şi 10 ore săptămânal pentru proiect. E foarte important să urmărească noutăţile din voluntariat, să fie prezenţi în mediul online şi să fie dedicate activităţilor în care se implică.

Echipa noastră stă sub semnul diversităţii. Spre exemplu, Eliza şi Vera locuiesc şi studiază în Cluj. Andreea, Anca şi Ştefania locuiesc în Bucureşti, iar Costin stă în Piteşti. Ne-ar plăcea ca noii noştri colegi să vină din zone diferite ale ţării şi să ne prezinte lucrurile frumoase de acolo.

În ceea ce ne priveşte, putem să spunem următoarele:

 • Eliza este Project Manager al proiectului din anul 2011 şi consideră că o zi pierdută este una în care n-a făcut voluntariat; îi place în mod deosebit acest proiect pentru şansa de a cunoaşte oameni de soi din România şi pentru posibilitatea de a schimba anumite percepţii negative în legătură cu propria ţară; are un portofoliu de peste 70 de articole, iar replica ei preferată este “Nimic nu-i imposibil!” ;
 • Anca este Junior Project Manager al proiectului şi a intrat în echipă în vara anului 2012; Blogunteer este primul ei proiect de voluntariat şi chiar de la început s-a remarcat prin fotoreportajele realizate; îi place să participe la evenimente, iar numărul mare de parteneri ai proiectului îi permite să facă acest lucru destul de des; are un portofoliu de 50 de articole şi face nişte poze minunate;
 • Andreea este mai nou responsabilă cu partea de social media şi promovare, după ce a fost timp de doi ani redactor; studiază Publicitate şi o bună parte din mesajele atractive pe care le vedeţi pe Facebook îi aparţin; îi place acest proiect în mod deosebit fiindcă a încurajat-o să preia iniţiativa în mai multe domenii şi să devină mai încrezătoare în sine; are un portofoliu de 60 de articole şi e o persoană pe care ţi-o doreşti mereu în preajmă;
 • Vera a intrat în proiect în anul 2011, pe vremea când era încă în liceu, iar momentan este studentă la Jurnalism; crede că un articol trebuie să facă mai mult decât să vorbească despre un eveniment şi de aceea este axată pe ceea ce transmit oamenii; are un portofoliu de 50 de articole şi ţine cititorul lipit de ceea ce scrie;
 • Costin s-a alăturat echipei în acest an şi este de neobosit atunci când vine vorba despre voluntariat; caută să vorbească despre evenimentele importante la care participă, să prezinte realităţile locale şi să înfăţişeze publicului voluntarii pe care i-a cunoscut cu diverse ocazii;
 • Ştefania este cea mai nouă membră a echipei, iar atunci când nu e ocupată cu facultatea se dedică proiectelor de voluntariat pe care le coordonează sau în care este implicată;

Aceştia suntem noi şi te aşteptăm să te alături echipei. Modalitatea prin care poţi face acest lucru e următoarea:

 1. Completezi formularul de înscriere de aici: http://www.younginitiative.org/formular-aplicare/
 2. Trimiţi apoi un articol demonstrativ pe adresa: info@younginitiative.org
 3. Aştepţi să te contactăm.

La finalul campaniei de recrutare, 10 tineri vor intra în perioada de probă, urmând să alegem ulterior cele mai implicate 5 persoane. 

În ceea ce priveşte beneficiile pe care le vei avea, îţi putem spune următoarele:

 • Te vei alătura unui proiect de referinţă pentru voluntariat;
 • Vei învăţa să-ţi dezvolţi abilităţile de scris;
 • Vei participa la evenimente;
 • Vei primi o adeverinţă de voluntariat din partea Asociaţiei Young Initiative după 3 luni de implicare constantă şi îţi vom elibera un certificat de voluntariat detaliat (în care îţi va fi prezentată munca) după un 1 an de activitate constantă;
 • Vei putea să te alături şi celorlalte proiecte ale Asociaţiei Young Initiative;
 • Vei beneficia de training şi feedback;
 • Vei avea ocazia de a convinge un număr cât mai mare de oameni să realizeze schimbări sociale în propriile comunităţi;

Acestea fiind spuse şi scrise, noi te aşteptăm să aplici până pe 10 decembrie 2013. Intră în poveste, folosind:

Untitled-1 

 

Articole asemanatoare:

Categorii: Diverse, Highlighted

4 Comentarii

 1. Daniela says:

  Un “tânăr” trecut bine de 40 de ani, poate participa? 🙂

 2. Iulia Dia says:

  De la ce varsta se poate?

Posteaza un comentariu